در حال بارگیری...
15 ژانویه

چگونه مناطق پرواز ممنوعه را بشناسیم؟

هر خلبان باید قبل از پرواز در مورد شرایط منطقه پرواز و موقیعتی که در آن قرار دارد و همچنین وضعیت جوی اطلاع کامل داشته باشد. خلبان های پهپاد نیز به ماننده خلبان های هواپیما باید اطلاعات کافی قبل از پرواز بدست آورند.

ارائه پهپادهای آماده برای پرواز از جانب کمپانی ها و وجود خلبان خودکار در آن، کار هدایت پرنده کمی ساده کرده است و ازین رو تعداد زیادی از علاقه مندان با خرید این محصولات تمایل به تجربه ی پرواز دارند اما به دلیل عدم آگاهی از یک سری اطلاعات دچار دردسر و مشکلاتی می شوند. در کشور ما مرکز ساماندهی پهپادهای غیر نظامی با برگزاری دوره های آموزشی سعی بر آشنا کردن علاقه مندان با قوانین پروازی دارد. بخش مهمی از این آموزش مربوط به شناخت مناطق پرواز ممنوع می شود که به صورت خلاصه آن را برای شما شرح می دهیم.

برای شناخت شرایط منطقه، همراه داشتن نقشه اطلاعات پروازی کشور و نحوه ی قرائت آن بسیار حائز اهمیت است. این نقشه را می توانید در اینجا دانلود کنید یا آن را به صورت آنلاین از طریق وبسایت Map.XED.ir به آن دسترسی داشته باشند. بعد از پیدا کردن محل پرواز بر روی نقشه قطعا با علامت های زیادی در محل خود مواجه هستید که در زیر به تعدادی از آنها می پردازیم. همچنین برای آگاهی از شرایط جوی پرواز می توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید.

photo_2017-10-10_12-44-27

در تصویر بالا حروف الفبای هوانوردی را مشاهده می کنید که گام نخست برای شناخت سایر علائم و عبارات هوانوردی است. علامت هایی که توجه بیشتری باید به آن ها داشت شامل موارد زیر می شود.

پرواز بکلی ممنوع⛔️ =  P

پرواز محدود و فقط با مجوز قبلی ✋ = R

پرواز خطرناک  ⚠️ = D

هشدار پرواز احتمالی = C

 

photo_2017-10-10_12-44-34

? منطقه PAPA ⛔️
که در نقشه با OIP نمایش داده شده و حریم ها به رنگ زرشکی هستند، پرواز بکلی ممنوع (Prohibited) میباشد. این مناطق دائما توسط پایگاه‌های پدافند هوایی پایش و محافظت می شوند.

photo_2017-10-10_12-44-41

? منطقه ROMEO ✋
که در نقشه با OIR نمایش داده شده و حریم ها به رنگ آبی هستند ، پرواز محدود (Restricted) و با مجوز قبلی میباشد.
این مناطق معمولا توسط یگانهای پدافندی محافظت می شوند و در آنها مناطق حساس یا حیاتی وجود دارد.

photo_2017-10-10_12-44-46

? منطقه DELTA ⚠️
که در نقشه با OID نمایش داده شده و حریم ها به رنگ نارنجی هستند، پرواز خطرناک (Danger) میباشد. این مناطق عموما مناطق برگزاری رزمایش ها، میدانهای تیر، مناطق تست توپخانه و امثال آن هستند. پرواز در این مناطق بدون هماهنگی با ارگانی که مالکیت حریم هوایی با وی می‌باشد مخاطره آمیز است.

photo_2017-10-10_12-44-50

⬆️ ? منطقه CHARLIE ??
که در نقشه باOIC نمایش داده شده و حریم ها به رنگ سبز و هشدار پرواز احتمالی (Caution) هستند. در هنگام پرواز در این مناطق مراقب سایر پروازها باشید و ترجیحا زیر ارتفاع ۱۰۰ متر با پهپاد پرواز نمایید.

photo_2017-10-10_12-44-54

? منطقه فرودگاه AIR PORT یا Aerodrome ? ✈️
که در نقشه به صورت دایره قرمز نمایش داده شده و حریم فرودگاه هستند ، پرواز بدون هماهنگی برج مراقبت در این مناطق ممنوع است. علامت دو دایره درون هم، فرودگاه نظامی و یک دایره با چهار گوشه شبیه ساعت، فرودگاه غیر نظامی است.
از دیوار فرودگاه بیش ۲٫۵ کیلومتر فاصله و در جهت طول باند(مسیر تقرب یا فاینال باند) بیش از ۸ کیلومتر فاصله بگیرید.
همچنین هر چه به فرودگاه نزدیک تر شوید باید ارتفاع کمتری بگیرید.

جدول

☝️بر اساس جدول فوق از اماکن مختلف، مناطق نظامی و سیاسی، خطوط انتقال برق و نفت و گاز و بزرگراه ها و پمپ بنزین‌ها و … فاصله بگیرید.

امید است با آموزشهای زیر فضای کشور را هم از لحاظ ایمنی ،امنیت و حریم های خصوصی محافظت نمائیم.

دیدگاه خود را بنویسید